foto tanjug dimitrije gollfoto tanjug dimitrije goll

Министар просвете Младен Шарчевић изјавио је данас да је у току процедура увођена електронских дневника у све школе у Србији.

Шарчевић је, одговарајући на питања новинара у гимназији „Патријарх Павле“, истакао да је увођење електронског дневника у Хрватској, која има дупло мање школа и знатна средства из ЕУ на располагању, трајало пет година, док је у Србији у првој години то урађео уз донацију Самсунга и уведено у 600 школа, које су биле спремније.

Како је додао, пре годину и по дана, школе су се опирале, јер многе колеге још немају основну дигиатлну писменост, али да се то превазишло.

„Ове године уводимо у осталих 1.200 школа и у току је та процедура“, рекао је Шарчевић.

Навео је процедура захтева до краја године обуку свих наставника.

„То ће се и десити, за то имамо средства“, рекао је Шарчевић и додао да Министарство телекомуникација интензивно ради на успостављању мреже, као и да се ради на набавци опреме.

Додао је да је мали проблем због „родитељског модула“, који ће, каже, бити доступан за седам дана, због потребе да се поверенци за заштиту података да нема проблема.

Када је реч одругом страном језику, који се сада оцењује опсино, а не више оценама, као раније, Шарчевић је рекао да ће бити измењен Законо основама система образовања и васпитања, како би се поново увеле оцене.

„То је био покушај у системском закону, да се језик не учи за оцену, јер се он и не учи за оцену, већ за стандард језика, јер у иностранству траже одређен ниви. Нико није укунуо језик, милисли смо да је ово паметније. Схватили смо деца и наставници више воле оцене. А шта ћемо кад дођемо до екстерне матуре, видећемо да ли те оцене вреде толико“, рекао је Шарчевић.

ТопПрес/ Извор: Танјуг