foto-shutterstockfoto-shutterstock

Дирофилариаза, или болест срчаног црва, чији је узрочник крвни паразит а могу га пренети заражени комарци, озбиљно је и  потенцијално фатално обољење. У време највеће активности комараца, у Краљеву се, средствима локалне самоуправе и ангажовањем стручњака Ветеринарско-специјалистичког института, више пута током године третирају ларве и одрасли инсекти.

Болест се тешко открива у раној фази, али постоје тестови којима се једноставно установи присуство паразита.

Оливера Јовић, власница патуљастог шнауцера је недавно сазнала за ову болест.

„Отишла сам и тестирала свог пса на срчаног црва јер сам чула да је веома опасно да се симптоми јављају тек после шест месеци кад више нема помоћи. Све је у реду, добио је атест.“

„Постоје разни лабараторијски брзи тестови којима је могуће детектовати срчаног црва“, објашњава др. вет. мед. Ксенија Никитовић. „Уколико је налаз негативан, превентивно се дају препарати који стављају на кожу и штите против бува и крпеља све до таблетица које штите животињу.“

У породици Перић однедавно имају пса, и нису знали да заражени комарци могу бити опасни за псе.

„Чула сам али нисам обраћала пажњу“, каже Оливера Перић,власница вучјака. „Ово је први пас ког имамо тек три дана, али сам чула доста корисних и добрих савета којих ћемо да се придржавамо.“

Најбоља заштита су превентивни прегледи, уз савет ветеринара да власници не шетају своје љубимце крај мочварних предела и шипражја, у периоду највеће активности комараца.

ТопПрес/ Извор: РТС, Снежана Шпица