Нови систем фискализације је значајан за државу и Пореску управу, јер представља алат ефикасније пореске контроле, а привредницима смањује администрацију и трошкове, оценио је данас на видео конференцији „Нови модел фискализације у Србији“ у организацији Привредне коморе Србије, помоћник министра финансија Драган Демировић.

„Пореска управа ће располагати с много више података који ће јој омогућити да контролише оне пореске обвезнике код којих постоји повећан ризик да врше утаје. Нови модел фискализације омогућаваће увид података у реалном времену, па ће бити јасно да ли постоје периоди у току дана и недеље када нагло и без разлога пада обим промета, а с друге стране ће се смањити контроле тамо где оне нису потребне“, рекао је Демировић.

Додао је да ће ове новине омогућити смањивање нивоа сиве економије, а тиме и нелојалне конкуренције.

Навео је да ће фискални рачуни моћи да се издају и када нема интернета, као и да ће се смањити трошкови коришћења и одржавања система у односу на постојећи.

„Држава субвенционише прелазак на нови систем, тако да он не представља финансијски удар на обвезнике. Почетак примене је новембар, али ћемо имати прелазни период до 30. априла, што је довољно времена да се несметано и постепено пређе на овај систем“, подсетио је Демировић.

Истакао је да ће порески обвезници моћи сами да изаберу који ће уређај да користе, према томе шта највише одговара њиховом пословању.

Помоћник директора Пореске управе Саша Дулић нагласио је да дупле траке, ГПРС на свакој каси, фискални штампач и остало што сада постоји, одлазе у историју.

„Имајући искуства земаља у региону унапредили смо рад у режиму рада без интернета, како се не би дешавало да из уређаја излазе фискални рачуни који неће доћи до Пореске управе“, рекао је Дулић.

Секретар Удружења за трговину Привредне коморе Србије (ПКС) Жарко Малиновић рекао је да је нови пропис о фискализацији писан уз учешће привредника и уз сарадњу Министарства, што се види по дугом времену планираном за примену новог закона, тако да он најмање ремети пословање привреде.

„Ово је добар пример где је државна управа ишла испред привреде. Узети су у обзир ставови привреде везани за трошкове и обавезе и овај процес поготово за малу привреду неће представљати додатне трошкове ни на кратак рок. Оваква реформа ће у року од три до пет година остварити додатне уштеде привреди које се крећу између 35 и 40 милиона евра“, рекао је Малиновић.

Љиљана Павловић из Уније послодаваца је изнела потпуно супротне ставове.

„Утисак послодаваца с којима сам разговарала јесте да се итекако повећава администрација. Са сваким новим законом се повећавају обавезе које имају и према њиховој оцени, око 70 одсто времена троше на администрацију према држави, а 30 одсто на посао којим се баве“, рекла је она.

Навела је и став Уније да су главни покретачи сиве економије високи трошкови пословања и огроман број фискалних и парафискалних намета, као и пореска контрола која није доследна, већ селективна и ретка.

„Привредници не виде да ће се увођењем новог модела фискализације смањити сива економија, јер ће они који су до сада радили нелегално наставити да се тако понашају, а они који су до сада радили легално ће се повући са тржишта, јер не могу парирати нелојалној конкуренцији“, оценила је Павловићева.

Додала је како се занатлијама поново намеће фискална каса, као и у првом кругу фискализација када се од тога одустало, јер се схватило да је контрапродуктивно.

„Иако се тврди да ће се смањити трошкови пословања, њима се намеће нови трошак од око 1.800 динара месечно колико је понуда Телекома за укључивање на систем. Ако причамо о нискоакимулативним занатима с прометом испод два милиона динара, ово решење може бити погубно и намеће се питање како су се то створили услови за фискализацију једног обућара, а нису за таксисту или адвоката“, навела је Павловићева, преносећи мишљење чланова Уније послодаваца.

ТопПрес/ Извор: Танјуг