Топола –  Породица Глишић из села Шуме надомак Тополе надалеко је чувена по виноградарској производњи. Како су старији у породици говорили први чокот на њиховом имању засађен је давне 1700. године. Тада је ова породица имала 96 хектара под грожђем а сада свега три хектара. Међутим, како су млади остали на селу и баве се интензивно пољопривредом, план је да се засади шире.

„Ми имамо географску ширину и дужину исту  као у области Шампањ у Француској, тако да имамо идеалне услове за производњу грожђа и те погодности максимално користимо. Поред квалитета подједнако нам је битан и квантитет. По једном чокоту, род је око осам килограма екстра квалитета, у добрим годинама и више, тако да смо презадовољни што се наши гроздови издвајају по крупноћи и квалитету. Наше грожђе је препознатљиво не само у Европи већ у читавом свету, тако да пласман никада није био проблем. Засађено је око 12.000 чокота и планирам да проширим на 20 хиљада, јер све што произведемо ми и пласирамо“, каже за ТопПрес Аца Глишић из села Шуме надомак Тополе.

Аца Глишић, млади виноградар из села Шуме, фото: ТопПрес

Одувек је у овом крају важила она народна „Ко хоће да ради виноград нека сади“ и рад је увек побеђивао чак и у тешким годинама. Овом младом виноградару ништа не пада тешко и свој радни дан започиње и завршава у пољу.

„Мој прадеда је гајио винову лозу, па моје деда, отац, ево ја сам наставио а наставиће и мој син Страхиња. Иако имам факултетску диплому рад на селу ми не пада тешко, волим да изнесем на тржиште добар квалитет. Гроздови из нашег винограда годинама се вреднују златним медаљама тако да је та медаља мој понос и ветар у леђа да наставим даље“, поносан је млади Глишић.

Виногради Глишића, фото: ТопПрес

Овај тридесетпетогодишњи виноградар верује да плодна земља опленачког краја и све благодети које је природа овдашњим пољопривредницима пружила може да осигура будућност и донесе зараду јер се труд и марљив рад вишеструко исплате.

ТопПрес

Грожђе код Глишићи изузетног квалитета, фото: ТопПрес