FOTO-PROFIMEDIAFOTO-PROFIMEDIA

Нова, веома опасна врста дроге, стигла је у Србију из Кине. Међу младима је популарна јер има продужено дејство. Њени ефекти трају и до осам сати. У претходних десет дана троје тинејџера умрло је од предозирања. РТС је проверавао како родитељи, школа и окружење могу да помогну.

Розе таблета новог екстазија „редбул“, пет пута је јача од уобичајене. Претпоставља се да је ова дрога стигла из Кине, а једна доза може да изазове кому а потом и смрт.

„У себи садржи изузетно велике количине већ стандардног екстазија који се нажалост годинама илегално налази на тржишту“, каже Јанко Самарџић, клинички фармаколог.

Конзумент се, кажу стручњаци, може лако препознати.

„Најчешће таква особа врло лако ступа у контакт са особама у околини. То се још зове и ‘hugdrug’, дакле дрога загрљаја. Затим особа постаје подложна дејству електронске музике“, наводи Самарџић.

Дужа употреба оваквих психоактивних супстанци осим зависности, изазива и психичке поремећаје попут депресије, анксиозности и шизофреније.

„Детету треба све више и више пара. С друге стране, ако му родитељ не да паре, дете има свађалачке реакције, свађалачки је настројено. Оно дете које смо јуче познавали потпуно се мења, иде у неком непознатом смеру, то је добар показатељ“, каже психолошки саветник Милан Радовановић.

Оно што забрињава јесте да се граница оних који конзумирају психоактивне супстанце померила, па по неким истраживањима млади већ са 12 година први пут пробају тако нешто. Зато, тврде стручњачи, најбоље је превентивно деловати.

„Треба водити рачуна у које групе је дете ушло, коју идеологију та група подржава. Негде врло лако родитељ може да препозна на основу музике које дете слуша, на основу стила облачења. То су све сигнали који се од почетка требају посматрати“, истиче Радовановић.

Надлежни најављују формирање тимова за борбу против наркоманије, који ће обилазити основне и средње школе и држати предавања о наркоманији и штетним последицама.

ТопПрес/ Извор: РТС