Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић потписала је данас са представницима 65 локалних самоуправа широм Србије уговоре о реализацији пројеката у 2024. години с циљем унапређења квалитета ваздуха.
Уговори су потписани за доделу укупно 700 милиона динара кроз три јавна конкурса, за пројекте замене котлова у топланама и јавним установама, подршку замени индивидуалних ложишта и уклањање дивљих депонија, саопштили су из Министарства.
„Данас сам потписала уговоре који су намењени унапређењу квалитета ваздуха и земљишта и за које смо обезбедили значајна средства. Честитам градовима и општинама који су ове године кандидовали квалитетне пројекте и тако успели да искористе прилику да, уз подршку Министарства које водим, унапреде квалитет живота грађана у својим срединама. Важно је да сви који су добили средства, што пре почну и са радовима на терену, како би се у најкраћем року реализовали ови пројекти важни за грађане“, рекла је Вујовић.
Вујовић је истакла да Министарство заштите животне средине већ четврту годину заредом расписује јавне конкурсе који за циљ имају бољи квалитет ваздуха и земљишта, јер се показало да су те мере дале добар резултат.
Током претходних година, кроз конкурсе је замењен велики број котларница у градовима попут Ваљева, Косјерића, Смедерева, Ужица, а подржано је и више од 3.000 домаћинстава да замене кућна ложишта и очишћено је око 900 дивљих депонија.
„И ове године смо определили значајна средства за подршку локалним самоуправама у реализацији еколошких пројеката. На основу уговора које сам данас потписала, мењаћемо котлове у Књажевцу, Ивањици, Ваљеву, Краљеву, Пожаревцу, Врњачкој Бањи, Чачку и у бројним другим градовима и општинама. Позивам све заинтересоване локалне самоуправе да припремају пројекте, јер ћемо расписати јавни конкурс за доделу преосталих средстава. Министарство које водим ће увек радо подржати пројекте који за циљ имају бољи квалитет ваздуха и живота становника“, поручила је Вујовић.
Општини Врбас два милиона динара од Министарства
Општина Врбас је на конкурсу Министарства добила два милиона динара, за смањење емисије штетних гасова, заменом дотрајалих котлова на угаљ, мазут и дрва котловима на гас или биомасу.
Укупна вредност пројекта је 2,5 милиона динара, јер је општина из свог буџета издвојила додатних 500.000 динара. Грађани који желе да замене старе котлове на угаљ, еколошким и штедљивим котловима на гас или биомасу, моћи ће да се јаве на конкурс који ће општина расписати наредних дана.
„Гас је еколошки најприхватљивији енергент, који има минималан штетни учинак на животну средину, јер сагорева без чађи и пепела. Локалним акционим планом за енергетску ефикасност општине Врбас, предвиђено је да гас, због својих еколошких и енергетских предности, постане главни енергент у нашој општини. Потенцијали за то су заиста велики. Покривеност је изузетно добра, али је тренутна искоришћеност гасоводне мреже свега око 35 одсто. На конкурсу који ћемо расписати, грађани ће имати прилику да добију новчана средства која ће им омогућити да уместо котлова на мазут, угаљ или дрва, уграде гасне, или котлове који користе обновљиве изворе енергије“, рекла је заменица председник општине Тијана Алексић.
Поред еколошких користи, које ће се остварити кроз смањење емисије штетних гасова, грађани ће имати и финансијске користи.
„Имаћемо чистији и здравији ваздух и здравију животну средину. Уједно, уградњом новог ефикаснијег котла потрошња енергента се смањује за најмање 15 одсто на годишњем нивоу, а уједно се повећава и комфор становања. Преласком на гас, или биомасу, грађани неће морати да складиште мазут, угаљ или дрва, нити да празне пепео, чађ и друге нус продукте застарелих видова грејања“, каже Алексић.
ТопПрес/ Извор: Танјуг, РТВ