Ни након данашњег, трећег, састанка радне групе није постигнут договор о износу минималне цене рада за следећу годину, а очекује се да ће на колегијуму Социјално-економског савета, који је заказан за 13.30 часова, бити познат став Владе Србије и колико је држава спремна да смањи пореска оптерећења на плате.

После састанка радне групе, секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић је за Танјуг изјавио да синдикати остају при ставу да би минималац требало да износи колико и минимална потрошачка корпа, а она је у мају била 39.270 динара.

Према његовим речима, послодавци су прихватили предлог Владе да минималац буде 35.012 динара, под условом да добију пореске олакшице на плате.

„Данас ће бити одржан колегијум Социјално-економског савета, на коме ће учествовати и министар финансија Синиша Мали. Очекујемо да на овом састанку дође до малог померања, односно, приближавања ставова, али неко битније побољшање не очекујемо“, рекао је Михајловић.

Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић је потврдио да послодавци прихватају предлог Владе Србије о цифри од 35.012 динара, под условом да добију адекватну накнаду у виду смањења пореских оптерећења на плате.

„Очекујемо договор са Министарством финансија и да добијемо одређену компензацију како се не би десило да повећање минималца и осталих зарада које се тада такође помере навише, буде веће и да иде на терет привреде, да привреда ако не може добити олакшице бар не добије оптерећење“, рекао је за Танјуг Атанацковић.

Додао је да се на данашњем колегијуму од министра финансија очекује да изнесе став Владе и каже које и колике олакшице привреда може да очекује.

Према његовим речима, даља процедура подразумева да ће дефинитивна одлука о томе постоји ли консензус социјалних партнера тј. Владе Србије, синдиката и послодаваца око минималца, бити донета на седници СЕС-а 2. септембра а ако договора не буде висину минималца утврдиће Влада Србије до 15. септембра.

ТопПрес/  Извор: Танјуг