Сваки грађевински производ направљен у Србији мораће да има јасну декларацију и знак да је произведен у складу са међународним и домаћим стандардима. Тако ће 1.200 различитих грађевинских производа направљених у Србији, попут врата и прозора, грађевинских блокова, водоводних цеви, најзад бити јасно декларисано, што до сада није био случај.
Због тога што је домаће законодавство у тој области неусклађено са европским, српска индустрија грађевинарства као и рад сертификационих кућа у овој области, годинама нису конкурентни на тржишту Европске уније.
– Домаћи привредни субјекти који су своје пословање већ прилагодили прописима ЕУ и већ послују на том тржишту, имају додатне трошкове јер своје производе морају да ускладе и са домаћим законодавством, које је у односу на европско, у највећој мери застарело – наводи се у објашњењу предлога новог закона.
Повећава се број фирмиКолико је овај пропис значајан за индустрију сваке земље можда најбоље илуструје податак да је након усклађивања свог законодавног оквира са европским стандардима, Словенија у областима производње бетона, агрегата и бетонских производа, а у периоду од 2002. до 2006. године, повећала број фирми у овој области за седам процената.
Приход од продаје производа словеначких предузећа на територији ЕУ скочио је у том периоду за чак 80 процената, а број предузећа из области грађевинарства се повећао за 25 одсто.
Новим законом биће уређени услови за стављање на тржиште грађевинских производа и израда декларације о перформансама, стављање знака усаглашености на градјевинске производе, као и обавезе предузећа приликом производње, продаје, дистрибуције…
За кога ће важити правила
Правила ће важити за произвођаче, увознике и дистрибутере грађевинских производа, лабораторије, сертификациона тела, пројектанте, извођаче радова, лица која обављају стручни надзор у току грађења објеката, односно извођења радова, али и државне органе и инвеститоре.
Сваки грађевински производ који се се нађе у продаји мораће да прати декларација о перформансама, у писаној или електронској форми. Такође, на материјалу ће морати да стоји и српски „знак усаглашености“ који, како се наводи у предлогу закона, мора бити видљив, читљив и неизбрисив. Инспектори ће имати овлашћења да све производе униште уколико немају „налепницу“ о квалитету и безбедности. Прописане су и казне за предузећа од 100.000 до 2.000.000 динара ако буду продавала недекларисани грађевински материјал а одређене су и друге казне за несавесне произвођаче, трговце али и надлежне агенције за проверу квалитета материјала.
Усклађивање са законодавством ЕУ
Један од основних разлога за доношење овог закона је и испуњавање обавезе усклађивања домаћег законодавства са прописима Европске уније из Преговарачког поглавља 1, о слободном кретању робе.
Пут Србије ка ЕУ подразумева, поред многих других реформских процедура, и припрему за услове и захтеве конкурентног заједничког европског тржишта и зато успостављање националног система инфраструктуре квалитета грађевинских производа има више циљева.
Између осталог, представља предуслов слободног протока робе и отклањања техничких баријера у трговини, заштиту потрошача, приступ међународним тржиштима али отвара и приступ унутрашњем тржишту ЕУ од око 500 милиона потрошача.
ТопПрес/ Извор: Танјуг