foto-tanjugfoto-tanjug

Профит  у Србији почиње да гази преко живих људи! Вест да су у Србији пронађене 23 тоне шверцованог меса са истеклим роком трајања и сумњивим пореклом унела је, по ко зна који пут, панику међу грађанима, који и тако више не знају шта једу. Полиција је у Јагодини, у сарадњи са Управом царине, пронашла и запленила 23 тоне меса, које је из Бразила, преко Космета и Рашке даљом продајом требало да буде достављена до једног предузећа у селу Супска код Ћуприје. Лисице на руке стављене су Ђорђу Лукићу, власнику радње “Наша домаћа месара” из Параћина.

Осумњиченом Лукићу на терет се стављају два дела – наводи за “Новости” извор близак истрази. – Прво је фалсификовање исправа, јер је рекао да је роба његова, па је у отпремници унео неистините податке. Измењени су датуми и информације о роби, а друго дело је кријумчарење. Камион је затечен испред кланице “Павловић” у Ћуприји. Полиција је испитала власника те кланице, али је он навео да нема никакве везе с тим.

Све месо је, по налогу Републичке ветеринарске инспекције, нешкодљиво уништено, а осумњичени Лукић биће приведен Вишем тужилаштву за борбу против корупције у Краљеву. Иначе, поједина паковања на себи су имале декларације објеката из Бразила.

– Ветеринарска инспекција је пружила асистенцију полицији и царини, они су и пронашли кријумчарено месо – испричао нам је Зоран Ивановић, начелник Републичке ветеринарске инспекције. – Месо није ушло у нашу земљу легалним током. Готово целокупна количина, од око 23 тоне меса, била је без исправе о безбедности и са истеклим роком трајања. То су комади меса који не могу такви да се продају, већ су то парчад која се скида са костију и користе за прераду, односно за кобасице, шунку, паштету…

Професор Неђељко Карабасил, са катедре за хигијену и контролу намирница Ветеринарског факултета каже, за “Новости”, да се иза меса сумњивог порекла крију бројни извори опасности. И биолошки и хемијски. Од разних бактерија, паразита, па до хормона и лекова.

Немамо информацију како је узгајана животиња, како је заклана и како је месо расхлађено – истиче Карабасил. – Због тога је битно спречити овакве ствари да не би дошло до неке опасности.

Председник Националне организације потрошача Горан Паповић објашњава да је то ствар која се понавља више пута и да потрошачима ништа не значи ако немамо име и презиме трговца и произвођача.

– Кажу да је месо одузето испред погона, али чијег – говори Паповић. – Плашим се да се не понови прича од неколико ранијих година када је директор Управе за ветерину био Зоран Мићовић и када је, такође са Косова, стигло пилеће месо из Аргентине. Речено нам је да ћемо информацију добити за неколико дана. Када смо поново позвали, речено нам је да је предмет отишао на суд. И никад нисмо добили информацију ко је то урадио.

Како Паповић истиче, потрошачи су једини који могу да казне несавесног трговца. Сигурно је и да је мало инспектора на терену и “да би им требало повећати плате да не би упадали у замку да их неко јефтино купи”.

– Прича се све и свашта – говори Паповић. – Ми бисмо управо желели да се те приче пресеку. У овом случају Сектор за ветерину треба да каже имена и презимена, а онда ћемо ми рећи и који је то ланац који користи то месо. Опште је познато да постоје и трговински ланци који имају своју робну марку сухомеснатих производа који се праве у Македонији. Од ког меса?

УВОЗ

У 2017. години у Републику Србију је увезено укупно 130 пошиљака расхлађеног или замрзнутог говеђег меса у укупној количини од 681,8 тона, 1.391 пошиљка расхлађеног или замрзнутог свињског месa у укупној количини од 27.145 тона, 19 пошиљака расхлађеног или замрзнутог овчијег меса у количини од 143 тоне и 285 пошиљака пилећег меса у количини од 3.585 тона, кажу у Ветеринарској инспекцији. Прошле године враћено је укупно 13 пошиљака меса из разлога неодговарајућег температурног режима, неисправне пратеће документације, непостојања идентификације…

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости