Метеоролог Горан Михајловић рекао је данас ће у другој половини јуна бити значајно мање падавина у односу на месец и по дана иза нас уз много више сунца, као и да ће почетак лета обележити температуре преко 30 степени – у четвртак и петак у поједеним крајевима земље и до 32.

„Календарски долази лето, и оно што је ће обележити почетак лета је топло време – већ од понедељка имаћемо пораст температуре. Почетак лета и преко 30 степени у већини места – 32 степена, тако да ћемо на кратко заборавити ове кишне дане. Међутим, за викенд биће локалних пљускова, последњи дани јуна испод 30 степени – 27, 28“, додао је Михајловић.

Он додаје да су јун и мај најкишовитији месеци у години.

„Ова ситуација коју смо имали ове године није уобичајена у смислу количине падавина, нормално је да у мају и јуну имамо највише падавина у току године и оне су углавном пљусковитог карактера. Управо тај карактер условљава ове бујичне поплаве. Ви видите да ми нисмо имали проблема са великим рекама – Дунавом, Тисом, Савом… Велике реке су под контролом. Оно што је изазивало проблеме су мали водотокови, који при велики количинама у кратком временском периоду набујају и направе проблем“, објашњава метеоролог.

Он истиче да је, према мерењу Радарског центра Букуља, за само 24 сата пало 77 милиметара кише по метру квадратном.

„Поређења ради у Београду, процене месечне падавине за јун је 90 милиметара, а ви сте у једном дану имали оно што уобичајено падне за месец дана“, додаје он.

Михајловић је рекао да се киша данас очекује још на истоку земље – Борски, Зајечарски округ са тенденцијом престанка до краја дана, док у западним и северозападним крајевима неће бити падавина.

Михајловић је додао да улазимо у сувљи период уз пораст температуре и да се ове поплаве разликују од оних из 2014. године.

„Те 2014. године на већем подручју је падала киша и била је интезивнија. Ми заборављамо да смо имали неколико кишних епизода и у априлу, пре тог маја исте године. Та 2014. година је различита, због тога, јер су сада углавном падавине биле локалног карактера – у мају сте имали Лозницу са 250 милиметара по метру квадратном месечну количину падавина, а други делови као што је Велико Градиште је имало свега 40 милиметара за цео месец“, истакао је он.

Температуре ће у јулу бити просечне за ово доба године, објашњава Михајловић, и додаје да неће бити топао као претходне две, три године, али да ће бити негде између девет и 14 тропских дана са максималном температуром изнад 30 степени, уз падавине од 50 до 70 милиметара по метру квадратном што је уобичајено за јул.

„Почетак јула биће услова за пљускове, средња максимална температура за јул између 27 и 29 степени“, додао је он.

Он је истакао да УВ зрачење неће бити високо, али да свакако треба да избегавамо да у најтоплијем делу дана будемо на сунцу и да и даље стоји препорука како да се заштитимо од УВ зрачења.

Он је додао да неће бити ни тропских ноћи у јулу и да ће овај јул бити свежији у односу на претходне.

Додаје да нам долази топло време које ће бити добро и за пољопривредне усеве, пре свега за пшеницу која треба да дозри и да је кишни период погодовао, али да ипак велика влага може да утиче на развој одређених болести.

ТопПрес/ Извор: Танјуг