У сусрет 3. децембру, Међународном дану особа са инвалидитетом, Покрајински заштитник грађана – омбудсман навео је данас да се процењује да у Србији око 700.000 особа има неки облик инвалидитета и да се особе са инвалидитетом суочавају са бројним проблемима.
Пре свега се суочавају са проблемом сиромаштва, незапослености, друштвене изолације и дискриминације, саопштио је Покрајински омбудсман.
Образовање, кретање, доступност…
Проблеми постоје, наводи се, и у области образовања, примени основних института социјалне заштите, слободи кретања и приступачности зграда јавне власти, као и кретања унутар тих зграда, ограниченим капацитетима установа за сметај особа са инвалидитетом, као и проблемима у области здравствене заштите, а нарочито у заштити репродуктивних права жена са инвалидитетом.
На законодавном плану у Србији су учињени значајни помаци. У пракси су, међутим, позитивни помаци спорији, због чега особе са инвалидитетом не могу на равноправан и активан начин учествовати у животу заједнице.
Иако су суочене са бројним проблемима, особе са инвалидитетом се не обраћају у великом броју Покрајинском омбудсману, каже се у саопштењу.
Покрајински омбудсман апелује на медије да у свом извештавању поштују урођено достојанство особа са инвалидитетом, њихову индивидуалну аутономију и право да одлучују о свом животу.
Дискриминација, стереотипи, предрасуде
По мишљењу Покрајинског омбудсмана, то је један од начина да се неутрализују и обеснаже стереотипи и предрасуде које прате особе са инвалидитетом.
Покрајински омбудсман је изричит у становиту да инвалидитет није и да никад не може постати разлог за недостојанствен живот. Као делу људског рода, особама са инвалидитетом припадају сва људска права и основне слободе, без икакве дискриминације, наведено је у саопштењу.
ToпПрес/ Извор: Танјуг
Коментари су затворене