Заменица директора Интитута за јавно здравље Србије др Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да неће бити санкција за оне који се не врате са одмора из околних земаља у Србију до петка, већ да је реч о упозорењу „за њихово добро“ како би се пратило њихово здравствено стање и не би дошло до драстичног скока броја заражених.
„Кажњавање није циљ, циљ надзора је да се прате и здраве особе које могу бити преносиоци и да се скрене пажња грађанима који се враћају на које симптоме да обрате пажњу и коме да се јаве као би се брзо спровело лечење“, рекла је др Кисић за Тв Прва.
Такође је рекла да су свако окупљање, и свака прослава фактори ризика. „И боравак у неком нашем туристичком месту јесте фактор ризика, не само ван граница Србије, али када смо сагледали у претходне две недеље какав је био ризик, 20 пута је већа вероватноћа заразе у некој из околних земаља“, рекла је она.
Кисић Тепавчевић је казала да је послата јасна порука грађанима Србије колико је ризик већи у околним земљама, те да су зато апеловали да се грађани врате.
Она је рекла да Кризни штаб има и обавезу и дужност да грађанима укаже на ризике под којима се налазе.
Додала је да је искакање у броју заражних претходних дана уобичајено када је у питању епидемијски ток.
Дан када смо имали више од 100 новозаражених је дан када је вирус откривен у Сремчици у дому за децу и младе ометене у развоју, навела је др Кисић.
Истакла је да је важно да немамо ниједно ново жариште и да је реч о појединачним случајевима, али да се, ако један дан имамо 100, а други дан 20 новозаражених, не може рећи да је ситуација пет пута боља.
Навела је да је интензиван надзор над децом школског узраста и да се показало да је фунционисање наставе успешно.
„Имамо решење за сваки потенцијални сценарио који може да се догоди“, рекла је Кисић Тепавчевић и додала да је било спорадичних случајева обољевања.
Говорећи о школи „20. октобар“ она је казала да је била реч о локалној трансмисији и да је зато цело одељење у изолацији.
Истакла је да нам следи период респраторних инфекција и сезонска вакцинација од октобра.
Говорећи о вакцини за корона вирус Кисић је казала да је цео свет жељно ишчекује и да земља порекла није битан фактор већ да је она безбедна.
Истакла је да тај посао није једноставан и да се спроводи фазно.
У процесу валидација брзих антигенских тестова
Тепавчевић је изјавила да је у процесу валидација тестова за брз скрининг коронавируса који детектују вирус из пљувачке. Она је рекла за Тв Прва да је сада велика трка фармацеутских кућа да направе тест који је довољно валидан и брз, и да је то неопходно у борби са корона вирусом. Нагласила је да су у Србији доступне две врсте брзих тестова – они који детектују антитела, и потребан је дужи временски период да се створе антитела да би био позитиван, али и антигенски, који могу да детектују вирус.
„У том смислу имамо развијен велики број тестова који су комфорни јер знамо за серолошке тестове, за тестове на антитела треба крв, а овде само брис, и они су се показали прилично поуздано и ефикасно, када се узима узорак из пљувацке. То је вероватно будућност“, сматра она. Додала је да у овом моменту имамо на располагању неколико врста првенствено антигенских тестова који ће се валидирати наредних дана, као и да ће првенствено бити намењени популацији којој је потребан скрининг – деци, старачким домовима, војним колективима, на гранични прелазима. То су сва места где је опасно да вирус буде присутан, нагласила је Кисић Тепавчевић.
„У читавом свету је то на почетку, ми имамо у овом моменту пет-шест тестова и у наредних пар дана у току је валидација за популацију. Сваки од тих тестова који се користе за брз скрининг има малу вероватноћу да да лажни негативни резултат“, истиче Кисић Тепавчевић. Када је у питању вакцина за сезонски грип, Кисић Тепавчевић каже да следи сезона респираторних инфекција и уобичајена сезонска вакцинација против грипа, као да и да ће та вакцина бити доступна од почетка октобра.
Наглашава да је важно да се најпре вакцинишу они који се налазе у ризичним групама.
Када је у питању вакцина против корона вируса она сматра да су „почеле контроверзе око вакцине, а она још увек не постоји“.
На питање да ли имамо претпоставке чију вакцину бисмо ми могли да потражујемо, Кисић Тепавцевиц наглашава да постоји процедура када су у питању вакцине, и да земља порекла није пресудна већ безбедност и ефикасност вакцине.
ТопПрес/ Извор: Танјуг