У свету се данас обележава Међународни дан избеглица.Србија га дочекује као земља која се и даље бори са решавањем проблема људи који су током сукоба на простору бивше Југославије морали да напусте дом, али је заједно са остатаком света суочена и са приливом миграната са Блиског истока и Африке.
Комесаријат за избеглице и миграције Србије саопштио је да се у статусу избеглице још налази 27.802 лица (19.038 из Хрватске и 8.764 из Босне и Херцеговине), од некадашњих 618 хиљада, као и да њихову судбину дели и више од 201.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
Према њиховим подацима, од 2015. године кроз Србију је прошло више од милион миграната из Азије и Африке, а у овом тренуту у 18 прихватних и центара за азил смештено је близу 3.000 миграната, најчешће пореклом из Афганистана, Пакистана, Ирана, Ирака и Сирије.
Четвртину од њих чине деца, која иду у школу у Србији.
Из Комесаријата су оценили да се Србија и даље бори са решавањем, пре свега, стамбених проблема људи који су током сукоба на простору бивше Југославије морали да напусте дом.
Захваљујући Регионалном стамбеном програму (РСП), заједничком вишегодишњем програму који се финансира донаторским средствима, Србија ових дана усељава 2.000 корисника Регионалног стамбеног програма.
Отворена су 24 градилишта станова широм Србије, 235 породица је 5. марта усељено у станове у београдском насељу Овча, док се у насељу Камендин интензивно ради на изградњи нових 270 станова.
Према подацима Комесаријата, за више од 5.000 нових породица биће обезбеђен дом до краја реализације овог пројекта 2020. године.
Како су агенцији Бета рекли у УНХЦР-у, према њиховом годишњем извештају ;Глобални трендови расељавања, крајем прошле године било је алармантних 68,5 милиона присилно расељених особа.
То је пета година за редом да је повећан број присилно расељених особа у свету, јер их је крајем 2016. године било 65,6 милиона.
„То значи да је сваког дана 44.400 особа било приморано да бежи из својих домова услед прогона, сукоба или општег насиља. Међу њима је 28,5 милиона избеглица или тражилаца азила и 40 милиона особа расељених унутар сопствених држава“, навели су из УНХЦР-а.
Према њиховим подацима ;68 одсто избеглица у свету потиче из само пет земаља: Сирије, Авганистана, Јужног Судана, Мјанмара и Сомалије, а њих 85 одсто је нашло уточиште у земљама у развоју, дакле сиромашнијим земљама.
Оценили су да је у Србији остварен значајан успех у односу и збрињавању миграната и да се залажу за већу солидарност и поделу одговорности за избеглице међу земљама у Европи, а „не пребацивање одговорности“.
„Залажемо се за поштовање релевантних светских и европских стандарда, дозволу уласка на територију и приступ правичним и ефикасним поступцима азила особама којма је потребна међународна заштита“, навели су из УНХЦР-а.
Из УНХЦР су указали да у прихватним центрима већина миграната у Србији борави годину дана, али да има и оних који су ту и две године.
Заштитник грађана Зоран Пашалић поручио је да Светски дан избеглица посвећујемо онима који су, због ратова и немилих догађаја, били присиљени да преко ноћи напусте своје домове и остану без живота који су до тада имали.
„Оно што смо им као држава обезбедили то су услови за живот, а као друштво људскост и разумевање“, навео је Пашалић.
Додао је да од почетка редовно и континутету прати прилив избеглица, прати њихов положај, смештај и поступање државних органа према њима, и до сада је дао више стотина препорука да се исправе евентуални пропусти.
Избеглице су се Заштитнику грађана обраћали пре свега због повреде права на слободу и безбедност, права на неповредивост физичког и психичког интегритета и остваривања права током трајања поступка азила.
„Збрињавање великог броја избеглица је веома сложен поступак и сви надлежни државни органи морају координисано приступити том проблему. Поред адекватног смештаја држава мора да им обезбеди и услове за њихову интеграцију у друштво, што данас представља посебан изазов“, навео је Пашалић.
ТопПрес/ Извор: Бета