Двоје српских држављана Д.Ш. и С. Ш., који су боравили на броду Диамонд Принцес, слетели су данас у Београд и наредне две недеље ће из предострожности бити у карантину.

Они су одмах по слетању упућени на тестирање на присуство COVID-19 на Клинику за инфективне и тропске болести у Београду, речено је Танјугу у Министарству здравља.

Како наводе, то је у складу са актуелним процедурама Светске здравствене организације, као и препорукама за поступање које је донела Републичка стручна комисија за заразне болести.

„На основу мисљења Републичке стручне комисије за заразне болести, Институт за јавно здравље Батут, допунио је важећи Алгоритам активности за поступање са лицем код кога је постављена сумња на инфекцију изазвану новим Корона вирусом, одлуком о обавезним мерама карантинске изолације за особе које су биле у блиском контакту са позитивним случајевима COVID-19“, кажу у министарству.

Карантинска изолација пракса је већине западноевропских земаља. Примера ради, италијански министар здравља Роберто Сперанц донео је уредбу која омогућава обавезан карантин за све који су били у контакту са зараженима новим корона вирусом.

Министар спољних послова Ивица Дачић јуче је рекао да су двоје српских држављана здрави и да је тестирање показало да нису заражени.

Они нису желели да буду евакуисани авионом Владе Италије, већ их је Амбасада Србије превезла на токијски аеродром одакле су комерцијалним летом допутовати у Србију.

На броду је остало још 12 наших држављана који су део посаде. Црногорски држављанин, такође члан посаде, позитиван је на коронавирус, показали су најновији тестови.

На крузеру у луци Јокохама забележен је највећи број случајева оболелих од COVID-19 ван Кине, који је у четвртак увече износио 634, док су два путника преминула од последица вируса.

Јапански министар рекао је на конференцији за новинаре да ће масовно искрцавање путника са брода данас бити завршено и да ће више десетина страних путника отпутовати у своје државе порекла, преноси AP.

Шест особа, владиних радника у карантину, оболело је од вируса, што је повећало сумње у заштитне мере које су коришћене.

ТопПрес/ Извор: Танјуг