Инстанбул – Једна од најистакнутијих личности у историји Турске свакако је султан Сулејман Величанствеми, велики освајач и владар, чији приватни живот кроз истоимену серију је месецима пратио и наш народ. Међу симболима његове неприкосновене владавине јесте џамија Сулејманија, изграђена половином 16. века на брду са ког пуца поглед на читав град и зато је са правом називају лепотицом Инстанбула. Њен градитељ је чувени тадашњи архитекта Мимар Синан, који је израдио највеће монументалне грађевине у турском царству.

– Постоји легенда да је султан Сулејман дуго размишљао о подизању велике џамије али није могао да одлучи на ком месту да је сагради, затим је уснио сан у којем му се указао Мухамед и за руку га одвео на брдо које се налази изнад данашњег града и указао му на то место. Одмах је позвао Синана и тражио од њега да почне са радовима. Сулејманија је у народу позната и као џамија која никад неће бити срушена. Структура грађевине је тако јака да је преживела на стотину земљотреса, а да се на зидовима нису појавиле ни најмање пукотине, каже за РИНУ Паулина Ионота, туристички водич из Инстанбула.

Фото: РИНА

Џамија Сулејманија грађена је тачно седам година, а према неким историјским списима за њену изградњу утрошено је преко 3.000 килограма злата, а на њој је радило скоро 4.000 радника. И дан данас она својом раскошношћу и величанственом архитектуром привлачи велики број туриста из читавог света. По много чему специфична, ова грађевина издваја се од осталих и по невероватној акустичности, а глас имама се у року од само три секунде може чути и на другом делу џамије.

– Архитекта Мимар Синан на овој грађевини показао је своју неприкосновеност у тадашњем градитељству. Унутар џамије уграђен је вентилациони систем, а у времену када електрична енергија још није била ни на видику, Сулејманија је била освијетљена са 275 уљаних лампи. Посебно занимљива је његова заштита зидова од паукових мрежа. Он је свуда између лустера постављао нојева јаја, јер њихов мирис кад се сасуше тера инсекте и паукове. На самом почетку било је постављено око 300 нојевих јаја у џамију, а за ових неколико векова многа од њих су или полупана или покрадена и остало их је само око тридесетак, истиче Паулина.

Фото: РИНА

Да је ова џамија огромних димензија најбоље говори и чињеница да у једном тренутку у њену унутрашњост може да стане и до 10.000 људи. Оно по чему је такође посебна јесте да се у дворишту налази гроб њеног творца Мимара Синана.

– Са платоа испред џамије пружа се величанствен поглед на Галату, Златни рог и Босфор. Ова џамија уз Аја Софију дефинитивно је најпосећенија локација у читавој Турској. Људи из свих делова света, исламске али и других вероисповести долазе овде да удахну дашак славне историје, јер заиста овде где год да закорачите, то место са собом носи богату причу, закључује Паулина.

ТопПрес/ РИНА

Фото: РИНА