profimedia-ilustracija

Удружење Међународни транспорт најавило је да ће 3. октобра блокирати четири гранична прелаза у земљи на два сата због, како сматрају, високе цене горива и малог повраћаја акцизе за превознике.

Танјугу је у Министарству финансија речено да су увек спремни да разговарају и саслушају све предлоге превозника, али, како истичу, разговори не могу и не треба да се воде на улици.Председник Удружења Неђо Мандић је рекао да ће камионџије на два сата блокирати прелазе Ватин код Вршца, Шид, Келебија и Прешево и да су о томе већ обавештене царинске испоставе.

Мандић истиче да камиониџије због предугог задржавања на граничним прелазима имају дупло мању километражу, али и приходе, као и да су принуђени да плаћају паркиралишта које одреди царина, док траје царински поступак.

„Превозници у региону плаћају мању цену горива, на пример, Македонци, Турци, Босанци, Црногорци и други, тако да нам је тешко да будемо конкурентни. Сви они имају нижу цену горива због мањег захватања државе односно већег повраћаја акцизе. Ми у Србији плаћамо држави 56,5 динара по једном литру“, рекао је Мандић.

Према речима Мандића, превозницима у Црној Гори повраћај акцизе по литру горива износи 18 евроцентри, а нашим превозницима у Србији нешто више од седам евроценти.

Мандић додаје да трошак горива за превознике износи чак 40 одсто од цене услуге и да у тим условима тешко могу да опстану.

Главни захтеви су повраћај већег дела акцизе и да се размотри могућност другачијег обрачуна дела за повраћај – „црногорски модел“ који би вероватно, сматра, због елиминисања могућности за малверзације смањио издавања из буџета иако би донео превозницима повећану рефакцију акцизе.

Затим, траже поновно увођење пореског кредита за набавку основних средстава за рад теретних возила, добијање субвенција за обнову возног парка, решавање проблема наплате терминала возилима у царинском поступку са којим се почело још пре више од 10 година.

Такође, траже да се укине наплата паркинга од стране приватних компанија и физичких лица, смањење периода чекања возила на излазак из земље на граничним прелазима.

Возачи су, каже, незадовољни и кажњавањем превозника казнама од више стотина хиљада динара за ситуације када возач својом вољом, без знања превозника или због других околности закасни пар минута или сати да се јави на царинарници, и друго.

ТопПрес/ Извор: Танјуг