Процена је да милион и по до два милиона грађана треба да буде вакцинисано да би се створио колективни имунитет који ће зауставити епидемију корона вируса, изјавила је данас чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић.
„То су процене, предвиђања, када је у питању колективни имунитет“, рекла је Кисић Тепавчевићева након седнице Кризног штаба.
Упитана да ли ће се радити истраживања делотворности вакцине, она је рекла да ће се радити истраживања само у одређеним групама.
Како је навела, досадашња истраживања охрабрују и она кажу да је након вакцинације већи број антитела него након прележане болести ковид-19.
„Сада имамо моћно оружје за борбу против вируса корона, а то је вакцина“, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић, која је и министарка рада.
О захтеву Синдиката лекара и фармацеута: Ниједна група није безбедна
Чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да су здравствени радници угроженији вирусом корона од других, имајући у виду учесталост оболевања медицинског особља широм света, али да су вирусу изложени и припадници војске, полиције и сви који су на радном месту у контакту са великим бројем људи.
Кисић је тако, после седнице Кризног штаба, одговорила на питање новинара о захтеву Синдиката лекара и фармацеута Србије да се ковид-19 класификује као професионална болест и шта би то донело у пракси.
Она је навела да се већина заразних болести могу класификовати као професионална обељења, као што је случај хепатитисом Б, али да се, када је реч о респираторној болести, која се преноси капљичним путем, не може рећи да је ризик на одређеном колективу нити на одређеном занимању.
“Имајући у виду учесталост обољевања здравствених радника широм света, јасно да су они група која је била изложенија него други. Али, ту је широк спектар занимања, војска, полиција и сви који су на дневном нивоу у контакту са великим бројем људи“, рекла је Кисић и додала да ниједна група није безбедна када је у питању вирус корона.
ТопПрес/ Извор: Танјуг