Цене огрева у Србији и доступност дрвета и угља веома варирају од града до града, па тако у чачанском крају влада несташица дрвета, док га у Шапцу има довољно, сазнаје Танјуг.

У Чачку и околини грађани су почели са набавком огрева за предстојећу јесен и зиму, иако је до краја лета, по календару, остало још тачно месец дана.

Потражња за огревним дрветом је велика, без обзира на врсту.

Цене се крећу од 6.500 динара за један кубни метар огревног дрвета, уколико се купује директно у шуми. Ако је укључен и превоз до жељене локације, цена иде до 8.500 динара.

Бошко Миловановић из Дружетића рекао је за Танјуг да се у том крају, ипак, мало ко одлучује да сече или продаје дрва, јер је посао дрвесече тежак и опасан.

Када је реч о угљу, цена је нешто нижа него прошле године, али је потражња за овим огревним дериватом тренутно изразито мала. Продавци се надају да ће у предстојећем периоду имати више купаца, али и да ће набавка тећи несметано.

„Ове године људи нису кренули на време да купују угаљ и у односу на прошлу годину прилично касне. У ово време је прошле године готово 80 одсто становништва било снабдевено угљем“, рекао је Танјугу продавац угља Веља Гвозденовић.

Како је навео, у односу на прошлу годину, коцка пљеваљског угља јефтинија је 800 динара, док је комадни угаљ јефтинији за 500 динара.

Шабачка стоваришта добро су снабдевена огревом. Цене угља су на нивоу прошлогодишњих, или мало ниже у зависности од врсте, док је цена пелета нижа за десетак динара у односу на прошлу годину. Цена огревног дрвета нижа је од тридесет до педесет одсто, а кубик се креће око осам хиљада динара.

Власник Стоваришта „Бели пром“ из Шапца Драгољуб Станојевић сматра да је ова година повољнија него прошла, када је била несташица угља и пелета, а цене биле више.

„Што се пелета тиче пелета, он је појефтинио. Био је око 40 динара, а сада се креће између 28 и 32 динара. Угаљ је на нивоу прошлогодишњих цена или мало јефтинији. Угаљ ‘Станари’ Добој је око 15.000 или 16.000 динара, у зависности да ли је коцка или комад, као и прошле године. ‘Пљевља’ је од 18.000 до 20.000, што је јефтиније за 10-15 посто, јер је рудни смањио цену 10 евра по тони“, истакао је Станојевић.

У Ужицу, цена метра дрва кошта око 8.000 динара, исцепана су 8.500, док је тона угља 17.500 динара, сазнаје Танјуг на стоваришту грађевинског материјала.

Због проблема са набавком материјала, цена пелета је порасла, па се у Ужицу и даље доста користе дрва, угаљ, али и струја и гас.

„Имали смо ове године проблем са набавком материјала, а цена је већ полако почела да иде на горе и већ је стигла до 34.000 – 35.000 динара по тони. На којој ће се цени то зауставити? Видећемо тек у наредном периоду. Претходних година то је било неизвесно“, рекао је за Танјуг Александар Милекић са стоваришта грађевинског материјала Дрина Копаоник Ужице.

ТопПрес/ Извор: Танјуг