Фото: ТопПресФото: ТопПрес

Основице за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) су од уплате за јануар веће за 14,5 одсто у односу на прошлогодишње, објавио је Фонд ПИО и навео да грађани приликом уплате могу да се определе за једну од 13 основица осигурања, независно од стручне спреме коју имају.

Према Закону о доприносима за обавезно социјално осигурање, најнижа основица осигурања износи 35 одсто просечне републичке зараде за претходних 12 месеци, што је 45.950 динара, а највиша пет просечних плата, односно 656.425 динара.

Допринос за пензијско и инвалидско осигурање је 24 одсто, што значи да ће се месечни издатак за самосталну уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање кретати у распону од 11.028,00 до 157.542,00 динара, пише Танјуг.

Износи основица осигурања и доприноса за пензијско и инвалидско осигурање важе за целу 2025. годину и могу се наћи на сајту Фонда и на огласним таблама у филијалама.

Из Фонда су подсетили грађане који се определе за самосталну уплату доприноса по основу члана 15 Закона ПИО, да је рок доспелости 15. у месецу за претходни месец, као и да се једном изабрана основица може променити, под условом да се поднесе нови захтев.

Грађани који не желе више да уплаћују самостално доприносе обавезни су да поднесу захтев за престанак уплате.

Право на самосталну уплату доприноса имају сви који су ван осигурања, дакле незапослени, студенти, домаћице, ђаци, под условом да су старији од 15 година, да имају пребивалиште у Србији, да нису корисници пензије остварене у Србији или у држави са којом је закључен међународни уговор о социјалном осигурању и да није наступио неки од случајева по основу којих се остварује право, на пример навршење година живота прописаних за стицање права на старосну пензију, инвалидност, односно, уколико је наступио неки од тих случајева, својство осигураника се може стећи само за случај који није наступио.

Својство осигураника стиче се даном подношења захтева, а на захтев се може стећи најраније 30 дана пре подношења захтева.

Такође, својство осигураника престаје даном за који се лице у захтеву определи или ако допринос не плати у року од шест месеци од дана доспелости, када му својство осигураника престаје најраније са последњим даном за који је допринос плаћен.

Према подацима из октобра 2024. године, доприносе самостално уплаћује око 15.000 грађана Србије.

ТопПрес/ Извор: Танјуг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

CAPTCHA