Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић рекао је данас поводом обележавања почетка програма „ПРО – Локално управљање за људе и природу“ који спроводе агенције УН у сарадњи са Владом Србије и уз финансијску подршку Владе Швајцарске, да је током 2023. издвојено 600 милиона динара за финансирање услуга социјалне заштите.
За подршку јединицама локалне самоуправе за успостављање и развој услуга социјалне заштите током 2023. године издвојено је 600 милиона динара за финасисрање услуга социјалне заштите из надлежности јединица локалних самоуправа, рекао је Селаковић у Аеро клубу на свечаности поводом почетка реализације Програма.
Он је истакао да је програм „ПРО – Локално управљање за људе и природу“ концентрисан на подршку јединицама локалне заштите у процесу социјалног укључивања и заштите животне средине за који је, како наводи, уверен да ће допринети унапређењу квалитета живота грађана у Србији.
„Континуирано спроводимо реформске процесе у систему социјалне заштите који утичу на унапређење система и положаја појединаца. Један од приоритетних циљева министарства на чијем сам челу јесте развој услуга социјалне заштите у локалној заједници, оснаживање појединаца и породица у кризи, али и социјална инклузија у саму заједницу, рекао је Селаковић.
Он је, указујући на добру билатералну сарадњу са Владом Швајцарске, рекао да је укупна вредност програма који финансира швајцарска влада, девет милиона швајцарских франака и намењена је за пружање подршке актуелним реформама у процесу европских интеграција.
„Укупно 99 градова и општина у Шумадији, западној, источној и јужној Србији моћи ће да добије подршку Програма, а конкретни резултати планирано је да буду постигнути кроз изградњу капацитета јединица локалне самоуправе, унапређење електронских услуга и отворених података, јачање локалних организација цивилног друштва и веће учешће младих у Зеленој агенди“, казала је в.д. помоћника министра Мила Станковић,
На свечаности поводом обележавања почетка програма обратила се и државна секретарка Министарства заштите животне средине Сандра Докић и истакла да је јачање капацитета на локалном нивоу и укључивање свих осталих рањивих група нешто што је за смањење загађења ваздуха, као и управљање отпадом и отпадним водама преко потребно.
Овај пројекат може да нам помогне да укључимо неформалне сакупљаче отпада у легалне токове и управо је социјално предузетништво нешто што видимо да има изузетно велики потенцијал у будућности, рекла је Докић.
Она је додала да Министарство неформалне сакупљаче сагледава са два аспекта, са једне стране да они заиста доприносе унапређењу заштите животне средине, а са друге стране да је изузетно важно да они као рањиве групе имају адекватну заштиту и да остварују сва остала права.
Стална координаторка Уједнињених нација у Србији Франсоаз Жакоб рекла је да овај програм има за циљ креирање решења и услуга за маргинализоване групе и додала да се велики део Агенде 2030 односи на борбу против онога што се назива троструком планетарном кризом, а која се односи на загађење, климатске промене и угрожавање биодиверзитета.
Програм це обезбедити национално власништво и одрживост усклађивањем са законима о националним стратегијама и акционим плановима и ово је важна прилика да се законодавни оквир који је развијан у протекле 3 године претвори у акцију на локалном нивоу тако да се заиста деси промена у животу људи, закључила је Жакоб.
ТопПрес/ Извор: Танјуг