Његова светост господин Порфирије уведен је у трон архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског у београдској Саборној цркви Светог архангела Михаила. Увођење у трон патријарха Порфирија испратило је појање епископа речима „Достојан“

Са дубоким смирењем и осећајем страхопоштовања, прихватам чињеницу да сам ја недостојним благовољењем божијим и сагласјем браће уведен у свети престо Светога кир Саве, у престо великог архијерејства, поручио је патријарх Порфирије у својој првој беседи.

„Молим се Богу и молим све вас да ме подржите, да велики одговорни задатак који је овим свештеним чином стављен пред мене и положен на моја нејака плећа изнесем радосно, да као 46. по реду патријарх, а 57. поглавар наше цркве будем скромни наследник мојих светих претходника“, истакао је патријарх Порфирије у својој првој беседи.

Поручио је да жели да наша света СПЦ свугде где јесте живи пуним плућима, да сваки православни хришћанин живи истинску слободу и да јеванђељске вредности буду свакодневица свих православних људи.

Истакао је да није првенствени задатак цркве да ствара боље услове за живот, да се труди да решава било коју врсту социјалних, политичких, психолошких и сваких других проблема.

„У цркву долазимо на свету литургију, да бисмо дотакли крст Христов, то је основни задатак цркве, зато постоји у свету. Све друго поменуто, само по себи као продукт примарног уверења, биће обасјано“, нагласио је патријарх Порфирије.

Косово и Метохија за Србе није само мит већ пупчана врпца, суштина идентитета

Нови поглавар СПЦ Порфирије поручио је данас да Косово и Метохија за Србе није само мит већ пупчана врпца, колевка и суштина нашег идентитета.

„Највећа брига моја, али и наше цркве и даље је наше многострадално Косово и Метохија, наш духовни Јерусалим, како је говорио патријарх Иринеј. Косово и Метохија за Србе није напросто само мит, јер мит припада свету имагинације и ту можемо губити и побеђивати. Косово је за нас завет, а тај косовски завет је везан за Нови завет у чијем темељу је светост“, нагласио је Порфирије у беседи.

Отуда је, истиче, Косово за нас нит и пупчана врпца која нас везује са нашом духовном и историјском колевком, са суштином нашег идентитета.

„Ми смо у Косову и Косово је у нама, у нашим светињама, у ћирилици и Косовском завету. Косово је срце Србије, пева наше данашње младо поколење“, истакао је поглавар СПЦ.

Додаје да је срце орган живота и љубави, па да тако и на нашем Косову има места за све.

„У срце може и треба да стане свако“, поручио је патријарх додајући да има места за све људе које ће оборити лепота Дечана, где је и он сам положио своје прве монашке завете, затим лепота Грачанице, Девича, Пећке патријаршије и друге светиње.

Устоличен Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Порфирије, Фото: Printscreen

СПЦ саборни организам, посветићу се заједништву без странчарења

Нови патријарх је поручио и да ће се залагати за заједништво у време када смо изложени духу раздора, да његово службовање на челу СПЦ неће садржати елементе савременог странчарења, ни парцијалног бављења политиком.

Истакао је и да ће за њега то бити један од најважнијих задатака којем се жели посветити за време служења као патријарх.

„Да би тај задатак остварио чврсто ћу се држати устројства цркве, које је утемељено на Светом писму. Црква је саборни организам. Црква је позвана да сабира, обједињује и спаја, да служи миру и јединству“, нагласио је он.

Рекао је да се његово служење Богу и роду неће кретати стазама парцијалних интереса, нити садржати елементе странчарења или бављења политиком. Нагласио је да ће се водити током службе патријарха духом службе међу једнакима и да ће настојати да негује саборни дух као најважнији цвет нашег човечанствог стабла.

„У савременим односима у друштву, савремена политика схваћена је као борба различитих партија, што често у себи носи и доста непријатности, можда и непримерених односа. Видимо борбу група које се удружују ради понекад међусобног ривалитета, што не видим као политику у изворном смислу те речи“, рекао је он.

Говорећи о политици, подсетио је да је политика у изворном смислу те речи у антици, где се појавила као појам, сматрана бригом за заједнички живот.

„У тој бризи су учествовали сви грађани, који су сви једнако делили ту бригу. Том врстом политике не само да хоћу, већ дубински осећам да и морам да се бавим као што је сваки човек дужан да то чини у мери које је њему дато и на месту у којем се налази“, истакао је Патријарх.

У Саборној цркви и председник Вучић

Председник Србије Александар Вучић стигао је нешто после 10.30 часова у Саборну цркву. Са председником Вучићем дошао је и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.

Планирано је и да се председник Вучић са новим патријархом СПЦ састане након устоличења.

Устоличењу патријарха Порфирија присуствовали су и београдски муфтија Мустафа Јусуфспахић, надбискуп Станислав Хочевар , министри у Влади Србије Маја Поповић, Маја Гојковић, Дарија Кисић Тепавчевић.

Литургији је присуствовао и амбасадор Србије у Црној Гори, који је проглашен ’’персоном нон грата’’ у тој земљи, Владимир Божовић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Владимир Рогановић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић, принц Филип и принцеза Даница Карађорђевић и истакнуте јавне личности Патријарх Порфирије у Саборну цркву дошао је из Патријаршије, а прошао је кроз шпалир који су формирали ученици Богословије у Београду у пратњи епископа СПЦ и ипођакона Дејана Накића и Владимира Јелића.

О датуму свечаног увођења у трон Патријарха српских у Пећкој Патријаршији, историјском седишту поглавара Српске православне цркве, јавност ће бити накнадно обавештена, најављено је раније из СПЦ.

Нови, 46. патријарх Српске православне цркве Порфирије, који је на том месту наследио преминулог патријарха Иринеја, изабран је јуче на изборном Сабору који је одржан у Крипти Храма Светог Саве на Врачару.

Устоличен Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Порфирије, Фото: Printscreen

Митрополит Порфирије изабран је за 46. патријарха српског,а 57. поглавара СПЦ, јер је пре првог патријарха било 11 архиепископа који су били поглавари.

Сабор Српске православне цркве одржан је први пут у Храму Светог Саве, а не у Патријаршији, због већег простора који је омогућио да се испоштују све епидемијске мере.

Митрополит Порфирије рођен је у Бечеју 1961. године као Првослав Перић. Замонашен је у манастиру Високи Дечани, на Томину недељу 1985. године.

Дипломирао је на Православном богословском факултету у Београду 1986. године,а последипломске студије завршио је у Атини 1990.Те године, по благослову епископа бачког др Иринеја, долази у манастир Светих архангела у Ковиљу, где је рукоположен у свештеномонашки чин и постављен за игумана.

На редовном заседању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве у Београду 14. маја 1999. године изабран је за епископа јегарског, викара Епархије бачке.

Републичка Скупштина га је, као представника свих цркава и верских заједница, 2005. године, изабрала за члана Савета Републичке радиодифузне агенције, а за свог председника Савет га је изабрао 2008. године.

У трон митрополита загребачко-љубљанских устоличен је 13. јула 2014. године у Саборној цркви Преображења Господњег у Загребу.

ГЗС/  Извор: Танјуг, РТС, РТВ