foto-pixabay.comfoto-pixabay.com

Личи к’о јаје јајету! Ова изрека одомаћила се у народу, али када би људи знали колико се јаја разликују међу собом, не би је више никада употребили.

Када купујемо јаја, најчешће ћемо да изаберемо она за која нас продавац убеди да долазе од „срећних кока“ које по цео дан трчкарају по дворишту и хране се зрневљем.

Како је оваквих јаја на тржишту све мање приморани смо да пажњу обратимо и на неке друге параметре, од којих многе не разумемо, иако вриште са декларација.
На свакој кутији јаја имамо два сета ознака. Један се односи на квалитет и означава се са А и Б, где А означава свежа јаја, а Б расхлађена, која су пре продаје могла да се чувају и до шест месеци и махом намењена за индустријску прераду.

Када одаберемо А, онда наилазимо на други скуп обележја. Јаја су, по величини, подељена у седам класа – СС, С, А, Б, Ц, Д, Е – између којих је разлика у пет грама, при чему је СС најкрупније јаје и тежи више од 70 грама, а Е има мање од 45 грама. Недавно се појавила и категорија „лаки јаја“, која су тежа од 80 грама, али се јаја тежа од 70 грама ретко могу наћи у радњама.

Ако се нађемо у иностранству, збуниће нас што се на јајима налазе ознаке које можемо да видимо и на одећи. Тако су С јаја мала и теже мање од 53 грама, М су средња и тешка до 63 грама, Л велика до 73 и XЛ највећа и иду изнад 73 грама.

Произвођач јаја Мирољуб Милићевић објашњава да јаје мора да има правилан облик.

– Ако видите јаја која су шиљаста, округла или грбава избегавајте их. Уколико купите прљаво јаје, немојте да га перете, већ их благо очистите сувом крпом. Јаје доброг квалитета има лоптасто жуманце мањег пречника и густо беланце које покрива малу површину. Са друге стране, јаје лошијег квалитета има пљоснато жуманце и воденасто беланце – објашњава Милићевић.

У удружењима за заштиту потрошача напомињу да свако од нас има право да у продавници измери паковање јаја како би проверио да ли тежина одговара класи назначеној на кутији.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс, Горица Авалић