foto-tanjug-jaroslav-papfoto-tanjug-jaroslav-pap

Александар Куч (27) из Крагујевца свакога дана брине о 205 крава, а половину животиња препознао би „у главу“, на било ком месту.

Он је управник фарме у Лапову, где краве нису везане и свакога дана могу да прошетају до ливаде поред штала, а од воље им је када ће јести, пити воду или лежати под орахом на ливади. Свака крава праћена је педометром, који јој мери број пређених корака, те се о кондицији ових животиња брине више него што много људи брине о себи.

Александар је завршио сточарство у Чачку, управник фарме је годину и девет месеци и каже да је задовољан избором свог занимања.

– Лаицима је можда необично што неко „познаје“ 100 од 200 крава, али ја сам многима од њих помогао да дођу на свет, знам им „дечије“ бољке, па и нарав. Једна воли да је чешаш, друга те хвата за руку и вуче ка себи кад прекинеш. Једна је лења и само лежи, друга намћор. Ону малу тамо зовем „Мрвица“ јер је тако ситна рођена да је могла да стране у мало већу женску торбу. Једна је научила сама да отвара врата штале, па је излазила напоље у шетњу кад је хтела, још је пуштала и друге краве – смеје се овај младић.

Александар је на фарму стигао у моменту када је број грла падао, а животиње нису постизале потребну тежину за своју старост. Ослонио се на оно што је научио у школи и наставио да учи. Резултати нису изостали.

– Ова фарма је заснована на систему слободног држања животиња. Краве су одвојене боксевима у којима су слободне, нису везане. Једу када хоће, леже када желе, излазе напоље када им одговара. Шетња по сунцу је битна због производње витамина Д који смањује проблеме са костима. Краве пасу, шетају, али и уживају у лежању у хладовини под орахом. Мужа је у тачно одређено време, у шест ујутру и шест увече, оне долазе добровољно, јер чин муже доводи до растерећења – објашњава Александар како функционишу овакве штале, којих је у Србији мало.

У њима свака крава има педометар који мени број пређених корака од муже до муже. Педометри се очитавају у измузишту, преко рачунара. Ако крава хода значајно више или мање него претходних дана, то је за Александра и запослене знак да се нешто променило у њеном здрављу и хитно се анализира шта је то.

Овај младић ради на фарми која млекари свакога дана испоручује 1.350 литара млека. Радни дан почиње му у шест сати ујутру, а званично се завршава у 13 сати, мада Александар мало када одлази с посла у то време. Иде кући тек када су сви послови завршени.

И када одем, телефон је стално уз мене, ако нешто затреба. Оно што је најважније на фарми је све урадити на време и како треба. Једино тада ће животиња дати максималну количину млека. Ако направимо данас пропуст, то ће се већ сутра видети. Данашње кашњење у исхрани и мужи видеће се сутра у мањем приносу млека. А трошкови око животиња остају исти. Дакле, не смемо да каснимо и грешимо – јасан је овај младић.

Александар Куч је младић који од 205 крава зна која је „иста мајка“, јер очито воли свој посао и посвећен му је. Он каже да је ипак најбитније знање и стално учење.

Има људи који мисле да све знају о кравама на основу онога што су знали пре 10 година и искустава предака. Заборављају да се производња интензивирала кроз време, сада крава не даје 15 него 30 и 40 литара млека, а самим тим је и осетљивија и мора се водити више рачуна. Сви који се баве сточарством, и они који нису из моје струке, морају да се образују, прате најновије информације. Овде незнање зна много да кошта, схватио сам то врло рано- каже Александар.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс, Марија Раца