Православни хришћански верници данас обележавају Васкрсење Исуса Христа по Јулијанском календару, највећи и најстарији хришћански празник, који симболизује победу живота над смрћу.

Поред верника Српске православне цркве (СПЦ), овај празник сутра обележавају и Антиохијска, Јерусалимска, Руска, Грузијска, Јапанска и друге православне цркве.

Исус Христос је, према јеванђељима и веровању, разапет у петак, суботу је прележао у гробу, а у недељу је васкрсао из мртвих и тако победио смрт и свим људима даровао вечни живот.

Хришћани верују, да је прва особа која је срела васкрслог Исуса Христа била Марија Магдалена, а касније се он указао и својим ученицима.

Васкрс се увек прославља у првој недељи пуног месеца после пролећне равнодневице и после јеврејске Пасхе, на основу одлуке која је донета на Никејском сабору 325. године, коју и данас поштују све православне цркве.

По јулијанском календару Васкрс се најраније може пасти 4. априла, а најкасније 8. маја, док по грегоријанском календару од 22. марта до 25. априла, што чини Васкрс покретним празником.

Верници СПЦ, Васкрс обележавају три дана, а црвеним словом у црквеном календару, су поред првог дана, обележени и Васкршњи понедељак и Васкршњи уторак

Обичај је да васкршње славље почне одмах после јутарње службе, а тада се верници поздрављају речима „Христос Васкрсе“ и „Ваистину Васкрсе“.

Исправно је рећи и „Христос воскресе“.

Ускршњим слављем за вернике се завршава Велики пост, а обичај је да васкршња јаја буду први мрсни залогаји. Васкршња јаја се, према обичајима, фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове.

Прво офарбано јаје се према народним обичајима сматра, „чуваркућом“, односно заштитником куће и здравља и обичај је да се чува до наредног Васкрса.

Према веровању, Марија Магдалена је римском цару Тиберију поклонила прва јаја, када је дошла у Рим са поруком о васкрсењу Исуса Христа.

Јереј при храму Вазнесења Господњег у Жаркову Стеван Јовановић рекао је за Танјуг да је Васкрсење, празник над празницима и да у симболичком смислу представља „победу живота над смрти“.

„Али не живота, у смислу враћања у један природни, биолошки условљен начин постојања, већ је то победа вечности над временом. Победа вечне истине, вечне љубави, вечне лепоте над сваком лепотом која је пролазна и која има своје наличје“, објаснио је Јовановић.

Јовановић истиче да Христово васкрсење „не представља победу над смрћу у овај и овакав живот“, јер би то како је рекао, било враћање „у једно те исто“.

„Васкрсење Христово је отварање перспективе вечности и можемо у Христовом васкрсењу да то сведочимо и да предокусимо ону лепоту вечног живота и да у њој будемо охрабрени. Они људи који су је осетили они заиста разумеју тежину Христових речи ‘у свету ћете имати невоље – али не бојте се јер ја сам победио свет'“, рекао је Јовановић.

ТопПрес/ Извор: Танјуг