Фото: ТопПрес

Ариље – Љубиша Луковић из ариљског села Ступчевићи код Ариља ове године надао се добром роду и цени црвеног злата и да ће на крају бербе задовљно трљати руке. Међутим, оно што му је ту визију пореметило јесу ненајављени ноћни берачи малина, који су у неколико наврата опустошили његов малињак и овог Ариљца оставили празних џепова.

„Два пута ове године су ми упадали у малињак и обрали до последњег плода. На две локације имам засађене малине, док сам ја радио на једној, они су преко ноћи обрали неких десет ари, осам редова, што ја не могу са породицом за два дана. У организованој групи циљају на парцеле које су далеко од насељених кућу како их неко не би видео. Осладило им се, па су у два наврата за пар сати узели по данашњој цени преко хиљаду евра“, казао је за РИНУ Љубиша Луковић, произвођач црвеног злата.

Он додаје како је покушао неколико пута да им уђе у траг како би сачувао своје фабрике под отвореним небом, али није успео. Лопови имају проверену тактику која им се показала и те како успешном.

„Једино што након њихове акције остану јесу трагови кола , где су били паркирани и по нека гајбица. Крију се по шуми или кукурузу. Мораћу да поставим видео надзор и ловачке камере како бих могао мирно да заспим без страха да ћу се сутрадан пробудити без плодова у који сам пуно новца, рада и труда уложио“, истиче Луковић.

Због оних који не презају од крађе ни по дану, воћари су постали обазривији и, како кажу, неће их дочекати онако како иначе дочекују добронамерне посетиоце.

„Спремни смо на све како би сачували наше фабрике, поставићемо шаторе и дежурати ако је потребно. Сада када је цена малине достигла историјски максимум, сви би да преко сељака зараде, а да се не намуче. Цео ивањички, ариљски и пожешки крај су на одару крадљиваца и томе морамо стати на пут“, истакао је за РИНУ, Добривоје Радовић председник Асоцијација малинара Србије.

ТопПрес/ РИНА