foto-profimediafoto-profimedia

Исечена картица, намирени минуси, кредити и званично затворен рачун у банци нису гаранција да нас пар динара дуга неће „сачекати иза ћошка“ доносећи са собом додатне проблеме. Нажалост, грађани то обично сазнају када буде касно, па им се име већ „зацрвени“ на црној листи Кредитног бироа. И тамо остаје наредне – три године!

– Уредно сам затворио свој рачун повезан са кредитном картицом у банци, претходно намиривши све дугове. Сачекао сам да прође и рок од месец дана колико су ми рекли у банци „да би се видело да ли има још неких заосталих трошкова“. Након тога, речено ми је да ми је рачун и званично затворен – прича своју причу Душан С. са београдског Вождовца.

– Шок ме је сачекао годину дана касније, када сам подизао кредит за аутомобил. Звали су ме из друге банке и рекли да не могу да ми одобре зајам, јер у извештају Кредитног бироа пише да имам негативну забележбу да сам лош клијент због равно – четири динара дуга!

Банка је, како наводи Душан С., аутоматски одбила да му одобри кредит, а он је кренуо у битку са старом банком да повуче пријаву доцње Кредитном бироу.

– За тих годину дана, колико је банка водила да имам дуг од четири динара, нико ме ниједном није обавестио о томе, нити позвао да платим дуг. Иронија је што сам, да бих уплатио та четири динара, морао да дам још 60 динара на име банкарске провизије по уплатници – наводи Душан С. чија се прича ипак успешно завршила, јер је банка повукла запис о доцњи из Кредитног бироа.

Ништа боље није прошла ни Сомборка Данијела К. Преселила је свој рачун у другу банку. Иако су јој на шалтеру рекли да је измирила свој дуг и да слободно може да пређе код конкурената, СМС порука је узнемирила.

– Стигло ми је да сам банци са којом сам завршила однос остала дужна два динара – каже наша саговорница. – Мејлом сам контактирала са бившим личним банкаром и он ми је поново потврдио да су сви моји рачуни у тој банци затворени. Како је дошла порука, не знам. Отићи ћу поново код њих да ми дају писани траг да им ништа не дугујем.

Упућени наводе да ниједан текући рачун у банци није затворен док не добијете и писмену потврду о томе.

– Тек у том случају клијент има доказ да је рачун заиста затворио и дугове намирио, па се све лакше доказује када искрсну дугови од неколико динара које по аутоматизму, после 60 дана ненамиривања, морамо да пријавимо Кредитном бироу – објашњавају у једној банци.

Кредитни биро формиран је при Удружењу банака Србије и настао је како би банке, при одобравању кредита, имале поуздане информације о кредитној задужености и кредитној прошлости конкретног клијента. Осим регуларних података о узетим зајмовима, у бироу се налазе и записи о доцњи – кашњењу у намиривању рата.

– Исказана неуредност се мери бројем дана доспеле а неизмирене обавезе, након чега ће бити евидентирана у извештајима Кредитног бироа и износи 60 и више дана за грађане, а 15 и више дана за предузећа и предузетнике – наводи се у Кредитном бироу. – Негативни подаци посебно укључују: датум настанка доцње, број дана доцње, износ у доцњи и максималан износ доцње.

И дуг према осигуравајућим кућама може да проузрокује негативне последице по клијента. Тако је једно осигуравајуће друштво, у обавештењу у које су „Новости“ имале увид, тражило од свог осигураника да уплати заостатак од 0,01 динар, односно тачно једну пару! Толико је, тврде, мање уплаћено на име рата комбинованог ауто-каско осигурања.

– Када сам их позвао, рекли су ми да тај дуг „занемарим“ – прича овај осигураник. – Међутим, на моје питање да ли би ми признали каско осигурање да се десила нека незгода за време док ме дуже за ту једну пару, остао сам без одговора…

ТопПрес/ Извор: Вечерње новости, Д.И.Красић