Грејна сезона у Србији почела је јуче и трајаће до 15. априла 2025. године. ЈКП „Новосадска топлана“ такође је почело са испоруком грејања. Према речима портпарола тог предузећа Иване Станимировић грејање није почело само за 45 корисника односно зграда због хаваријског искључења. Из ЈКП „Новосадска топлана“ моле потрошаче за разумевање али и да пријаве кварове.
Цена грејања у Новом Саду како је најављено неће бити промењена. После успешно обављених проба, систем Новосадске топлане, како кажу у том предузећу је стабилан, а сезона грејања за нешто више од 112.000 стамбених и пословних потрошача је данас и званично почела. Из Топлане апелују на кориснике да провере кућне инсталације, јер се дешава да ваздух остане у радијаторима и самим тим долази до неуједначеног грејања у становима.
Оно што у овом тренутку представља мањи проблем јесу хаваријска цурења у 45 објеката али се из Новосадске топлане надају да ће ти кварови бити отклоњени што пре те да ће почети редовна испорука грејања и у тим објектима.
Из Топлане додају да ће радови на вреловодној мрежи у близини Бетаније биће завршени у вечерњим сатима и грејање у оближњим улицама биће нормализовано.
У неким градовима грејање скупље и до 30 одсто
У Београду ће грејање поскупети за 8,92 одсто, у Крушевцу ће бити скупље за 20 одсто, у Крагујевцу за 15,6, док је у Суботици фиксни део цене увећан за 19,22 одсто, а варијабилни, који се плаћа по потрошњи, за 8,4 одсто. У Краљеву ће грејање поскупети за 1,42 одсто, у Нишу је увећан само фиксни део и то за 27,06 одсто, док је цена варијабилног дела смањена за 8,89 одсто. Топлана у Бору цене је повећала још 1. априла и то за 30 одсто, а за толико је од 1. јула скупље и грејање у Мајданпеку.
У Србији има 60 топлана и цене одређују локалне самоуправе. Министарство рударства и енергетике наводи да је обезбеђено довољно енергената. На састанку представника Министарства са најважнијим енергетским субјектима закључено је да су ремонти у топланама су успешно завршени и да је све спремно за испоруку топлотне енергије.
Представници Електропривреде Србије (ЕПС) представили су податке о тренутној ситуацији и пројекцијама када је реч о производњи угља, струје и погонској спремности и истакли да су залихе угља, као и акумулације на високом нивоу, да се ремонти завршавају према плану, као и да ће ЕПС обезбедити поуздану производњу енергије током грејне сезоне.
Нагласили су да су током ове године реализована највећа улагања у дистрибутивни систем, замену 34.000 старих стубова бетонским, модернизацију 2.400 километара мреже и постављање више од пола милиона дигиталних бројила
ТопПрес/ Извор: Танјуг