Министар просвете Бранко Ружић изјавио је данас да се помиње идеја да се уједначе школски календари АП Војводине са остатком Србије у погледу распуста и да он траје од 21. децембра до 20. јануара, како би се покрили сви празници.

Ружић за РТС наводи да се школе за сада не затварају, али да увек постоји могућност преласка на онлајн наставу.

Истиче да је Кризни штаб референтан за препоруке по питању рада школа, влада, додаје, доноси одлуке, а локалне самоуправе где се уводи ванредна ситуација у обавези су да обавесте надлежне школске управе уколико желе да се пребаце на онлајн наставу.

Ружић додаје и да треба раздвојити оно што се дешава у образовном систему од онога што се догађа у друштву и објашњава:

„Бројке расту, то не значи да не расту бројке заражених међу запосленима у просвети и међу децом – бројке су по статистици занемарљиве, али систем има ниво до којег може да издржи тај удар који долази споља – не из образовног система јер образовни систем није место где је трансмисија вируса присутна у том високом нивоу“.

Ружић и Фабрици представили кампању „Образовање је важно“

Делегација Европске уније у Србији покренула је националну промотивну кампању под слоганом „Образовање је важно“, којом ЕУ има за циљ да пружи подршку сектору образовања у Србији.

Кампању, која је намењена ученицима и родитељима, наставницима, професорима, студентима и грађанима Србије, а коју је Делегација ЕУ покренула у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, званично су данас најавили шеф Делегације Сем Фабрици и министар просвете Бранко Ружић на РТС-у.

Током трајања кампање биће приказивани играни скечеви о свакодневним ситуацијама које школовање чине важним и занимљивим, а у улогама професора појављују се познати глумци – Иван Босиљчић, Калина Ковачевић, Бојана Стефановић, док је улогу једног од ученика одиграо популарни јутјубер Андрија Јовић – Андрија Јо.

Скечеви ће бити емитовани у паузама између онлајн часова на РТС у оквиру програма „Моја школа“, а на Радио-телевизији Војводина биће емитовани и на језицима националних мањина.

Ружић је казао да је Србији помоћ ЕУ у реформама које се спроводе у образовању свакако драгоцена и додао да је јако важно што се образовање нашло међу приоритетима нове владе.

„ЕУ је свакако највећи донатор у Србији и уживамо подршку у једном од најважнијих задатака у наредном периоду – изради Стратегије развоја образовања до 2027. године“, казао је Ружић.

Амбасадор Фабрици је навео да је сарадња ЕУ и Србије у образовном сектору изузетан пример онога што би се могло постићи блиском сарадњом.

Подсетио је да је, као највећи партнер Србије у модернизацији образовног сектора, ЕУ од 2003. године донирала око 100 милиона евра за реформу и унапређење сектора образовања на свим нивоима.

ЕУ је најважнији партнер Србије када је реч о увођењу нових стандарда, развоју програма наставе и учења, стручном усавршавању наставника и финансирању нове школске опреме и то од предшколског и основног васпитања и образовања, преко средњег стручног и високог образовања и образовања одраслих.

Фабрици је навео да је до сада више од 40.000 просветних радника стекло нове вештине и знања кроз стручне обуке, као и да је модернизовано 175 средњих стручних школа и развијени су савремени наставни планови за нове образовне профиле, а у складу са потребама тржишта рада.

Додаје и да је више од 300 основних и средњих школа реновирано, опремљено и модернизовано средствима ЕУ, као и да су бројне предшколске установе опремљене играчкама, намештајем и наставном опремом, а 27 факултета и истраживачких центара опремљено је модерном опремом, која доприноси квалитетнијој настави.

Такође, према речима Фабриција, опремљене су и бројне лабораторије, а више десетина хиљада младих научника сада ради уз најсавременију наставну и истраживачку опрему која одговара стандардима ЕУ.

„Око 10.000 студената, професора и наставника имало је до сада прилику да учествује у програмима кроз које унапређују своје вештине директно кроз образовне институције широм Европе, а од 2019. године Србија учествује у програму Ерасмус+ – на нивоу ЕУ чланица. Ови подаци верујем дају утисак о величини и резултатима који су до сада остварени. Образовање је важно. Ово је најбољи вид подршке Србији“, закључио је Фабрици.

ЕУ помаже Србији да уведе систем завршног и матурског испита у средњем образовању од 2022. године, а око два милиона евра донирано је током пандемије ЦОВИД-19 за прилагођавање образовног система потребама за учењем на даљину, чиме је обезбеђен приступ образовању за сваког ученика.

Кроз даљи развој техничких капацитета платформе за учење на даљину и подршку развоју њеног садржаја, ускоро ће бити омогућено успостављање библиотека школског образовања у 30 школа које имају значајан број ромских ученика и материјално угрожене деце, која су најтеже погођена пандемијом.

ТопПрес/ Извор: Танјуг