Лапово –  Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић присуствовала је данас у општини Лапово пуштању у рад највеће соларне електране у Србији „DeLasol“, снаге 9,9 мегавата.

Соларну електрану „DeLasol“ изградила је компанија MT-KOMEX и простире се на 12,5 хектара.

Ова електране биће највећа у Србији по величини и по снази и на годишњем нивоу ће производити 15.000 мегават-сати електричне енергије довољну за око 2.100 домаћинстава.

За изградњу ове соларне електране коришћени су бифацијални соларни панели који имају могућност приноса електричне енергије са обе стране панела, због чега производе већу количину електричне енергије.

Министарка је приликом обиласка електране рекла да су сарадња и синергија јавног и приватног сектора важне за већу сигурност снабдевања и за успешну зелену енергетску транзицију.

„Поред тога што се приводе крају и неки велики пројекти иза којих стоји држава и отпочињу нови, важно је и да имамо амбициозне и велике пројекте које реализује приватни сектор. Соларна електрана DeLasol је највећа соларна електрана у Србији и пример како коришћењем соларне енергије можемо у исто време унапређивати и сигурност снабдевања електричном енергијом и заштиту животне средине“, рекла је Ђедовићева.

Она је нагласила да је задатак државе, на коме се интензивно ради и кроз доношење регулативе и кроз припрему стратешких докумената, да ствара услове да се граде нове електране из обновљивих извора енергије, а да истовремено наш енергетски систем врши свој основни задатак, а то је сигурно снабдевање грађана и привреде“, навела је Ђедовићева.

Министарка је додала да ће измене Закона о коришћењу ОИЕ, кад буду усвојене у парламенту, омогућити спровођење аукција за тржишне премије за произвођаче енергије из обновљивих извора, чиме се отвара пут да у наредних неколико година наше капацитете из солара и ветра повећамо око три пута.

Реч је о највећој бифацијалној соларној електрани „DeLasol“, снаге 9,913 мегавата (MW).

Приватна инвестиција компаније МТ-Комекс вредна 8,9 милиона евра релизована је за мање од три године, а соларна електрана производиће 15.000 мегават сати електричне енергије за више од 2.000 потрошача.

„Циљ Владе Србије је да подстиче развој обновљивих извора енергије, али и да осигура безбедност нашег енергетског система и ми ћемо то учинити кроз измене и допуне Закона о обновљивим изворима енергије, где ће се одређене регулативе поставити у смислу права и обавеза свих учесника на тржишту да не би угрозили рад нашег енергетског система, а како бисмо могли да подстичемо и даље изградњу оваквих објеката“, рекла је министарка.

Навела је да ће када се усвоје те измене и допуне закона у скупштини, што је у процедури, покренути аукцију, чиме ће држава да кроз подстицајне мере стимулише развој оваквих пројеката.

„И позивам све који испуњавају услове да се одазову аукцијама, да имамо што већу конкуренцију и да би оне биле успешне. Данас нема пуно Сунца, али сам видела да без обзира на то, електрана производи струју и поред тога. Ова електрана ће моћи да снабдева више од 2.000 домаћинстава и наш је циљ да овакви објекти у нашој земљи пре свега служе за потребе наших грађана и индустрије наше земље за снабдевање свих потрошача обновљим изворима енергије. Ми ћемо као држава да гледамо како то да обезбедимо, јер знамо да ЕУ иде у правцу да осигура енергетску безбедност и да инвеститори буду мотивисани кроз одређене регулативе“, рекла је Ђедовићева.

Она је још једном истакла да ће држава подржати приватне инвеститоре и омогућити им најбољи регулаторни оквир како би могли да се развијају и да улажу у такве пројекте.

Директор и власник компаније „МК-Комекс“ Милош Костић, рекао је приликом отварања соларне електране да се нада да ће на овај начин помоћи држави да заједнички испуне зацртани циљ да се до 2040. године 40 одсто енергије добија из обновљих извора.

„Имали смо изазов да направимо соларну електрану која према новим законским процедурама омогућава сваком ко жели да производи електричну енергију да изађе на отворено тржиште. Иза нас је турбулентно време што се тиче тржишта и цена али успели смо да изградимо електрану и потпишемо уговор са домаћим снабдевачем који је подржао овај пројекат са уговорм од четири године. Ми очекујемо да ћемо са бифацијалном соларном електраном произвести између 15.000 и 16.000 мегават сати годишње, што је довољно да електричном енергијом снабдева 2.100 домаћинстава на годишњем нивоу у општини Лапово“, рекао је Костић.

Додао је да су окренути и ка другим пројектима и да развијају и нове капацитете.

„На овој локацији у току године ћемо започети још једну електрану снаге 10 мегавати, а план нам је да наредних година у сарадњи са партнерима да изградимо 60 мегавати соларне електране и надам се допринети смањењу емисије загађења животне средине и побољшати услове за живот“, рекао је власник прве соларне електране у Лапову.

Захвалио је општини Лапово на сарадњи и брзини приликом издавања дозвола и свих законских процедура.

Отварању соларне електране у Лапову присуствовао је и председник општине Лапово Бобан Миличић, као и Игор Анић, председник извршног одбора ПроЦредит банке која је партнер на овом пројекту.

ТопПрес/ Извор: Танјуг