foto-wikipediafoto-wikipedia

Због глобално загревање и промени климе које нам је донело све дужа лета са тропским температурама, створени су услови за појаву заразних болести које преносе комарци, попут маларије и денга грознице, а које нису карактеристичне за ово наше поднебље, упозоравају стручњаци.

И не само то, човечанству прете и такозване „зомби болести“ које се могу појавити услед отопљавања поларне ледене коре. На тај начин може доћи до ослобађања неких древних бактерија и вируса, који су били заробљених у вечном леду.

Тропске болести које преносе комарци

– Променом климе стварају се услови да се комарци, који преносе маларију или денга грозницу, могу размножавати и опстајати на овим просторима – сматра Ана Вуковић, доцент на Пољопривредном факултету, али метеоролог по струци, која је радила као консултант за израду студије о климатским променама Регионалног савета за сарадњу.

Она појашњава да смо промену климе могли да осетимо оног момента када су се на нашим просторима појавили тиграсти комарци и донели нам вирус Западног Нила. Данас од овог вируса сваке године оболи велики број људим, а буду забележени и смртни случајеви. По истом принципу, могу се појавити и друге тропске заразне болести.

Ослобађање древних бактерија и вируса

– Оно што је још више забрињава јесте да се због отопљавања старих слојева леда у ваздух особађају вируси и бактерије, стари хиљадама година, а на које човечанство данас није отпорно. То су такозване, „зомби болести“ на које научници из света упозоравају – открива доценткиња Вуковић.

Светске научнике највише забрињава чињеница да су сви ти микроорганизми за данашња поимања сасвим непознати, будући да се медицина развила тек много година касније. Стога се и не зна какву би пошаст они направили ако би били ослобођени, нити како би се свет борио са епидемијама глобалних размера.

Када су у питању тропске болести, које преносе комарци, изузев вируса Западног Нила, од маларије и денга грознице за сада обољевају наши грађани који су боравили у земљама где се ове болести јављају. То су такозвани импортовани случајеви, којих, додуше сваке године има све више, показују подаци Инстутута за јвано здравље „Батут“.

Тако на пример, од маларије смо прошле године имали 28 заражених људи, што је највише у последњих неколико година. Годину дана пре тога било је 24 заражених, а 2013. само 11 слуачејва. Од денга грознице имали смо само једног оболелог и то 2015. године и то је пацијент који је путовао на Бали, подаци су Института за јвано здравље „Батут“.

Комарац који преноси маларију постоји у Србији

Др Бранислав Пешић, помоћник директора за програмске активности у Заводу за биоциде, објашњава да на територији Србије постоји комарац који може да пренесе маларију, иако је ова болест код нас искорењена још педесетих година прошлог века.

– Врста комараца који преносе денга грозницу и жуту грозницу за сада нема у Србији. Ипак, комарац који може да пренесе маларију зове се Анопхелес и он живи у Србији. Додуше, карактеристичан је за руралну средину. Живи где има чисте воде и где нема буке. У насељеним и градским срединама га нема – појашњава Пешић.

Објашњава да постоји теоретска могућност да овај комарац убоде зараженог од маларије и ако преживи постоји могућност да болест даље пренесе на следећу жртву коју убоде.

– Али то се није десило у претходних 50 година – каже Пешић.

Због климатских промена, каже он, ове године комарци су се појавили много раније, али да им бројност ипак није већа. Заражене комарце, које преносе вирус Западног Нила, још увек нису детектовали у Србији.

ТопПрес/ Извор: Блиц, Соња Тодоровић