танјуг

Овим програмом, који реализује Кабинет министра Милана Кркобабића, у 2018. задругама ће бити бесповратно додељено 823.515.000 динара, што је за четири пута више него у 2017. години, када је започет пројекат оживљавања задругарства у Србији популарно назван „500 задруга у 500 села“

Прва седница Комисије за доделу бесповратних средстава задругама у 2018. години одржана је данас у Палати Србија, у просторијама Кабинета министра за регионални развој Милана Кркобабића. Програмом подршке спровођењу мера равномерног регионалног развоја, који је усвојила Влада Републике Србије, предвиђено је учешће државе у економско-финансијским подстицајима за земљорадничке и пољопривредне задруге у 2018. години на целокупној територији Републике Србије, а нарочито у пет јужних управних округа – Нишавском, Топличком, Пиротском, Јабланичком и Пчињском, саопштено је из Кркобабићевог кабинета.

Овим програмом, у 2018. години, који реализује Кабинет министра Милана Кркобабића, задругама ће бити бесповратно додељено 823.515.000 динара, што је за четири пута више него у 2017. години, када је започет пројекат оживљавања задругарства у Србији популарно назван „500 задруга у 500 села“.

– Средства су намењена за набавку механизације и опреме, основног стада и вишегодишњег засада. Очекујемо да буду рационално коришћена као и до сада и настављамо да пратимо резултате и ефекте улагања, изјавио је Кркобабић и додао „нисмо заборавили ни нашу јужну покрајину Косово и Метохију, где ћемо финансијски подржати одређени број задруга“.

Председник Комисије и председник Одбора САНУ за село, Драган Шкорић, рекао је да овај пројекат мења слику српског села јер удруживањем мали произвођачи заједнички излазе на тржиште и заједнички решавају све проблеме.

– Жеља нам је да Србија са својим селом буде напредна и наступи са својим препознатљивим производима.

Планирано је да ове године бесповратна средства добије око 70 задруга на целој територији Србије. Новоформираним задругама, према раније утврђеним условима конкурса, биће додељивано до 7,5 милиона, а старим задругама до 15 милиона динара. Сложене задруге, као новину на овим просторима, очекује износ до 60 милиона динара.

Прошле године Влада Србије доделила је 196 милиона динара, а средства су добиле 22 задруге у јужној, централној Србији и Војводини.

Од средине 2017. године, када је покренут пројекат „500 задруга у 500 села“ у Србији је основано више од 300 нових задруга, што је прави показатељ великог успеха ове акције и свеопштег буђења задругарства.

ТопПрес/ Извор: Телеграф.рс/Танјуг