Сваког пролећа бројна сеоска домаћинства обрадује цвркут ласта које се увек враћају на места одакле су и отишле и где су свиле своја гнезда. Ове малене птице тешке су свега 20 грама а пређу преко 5000 километара у лету, прелете Сахару, Средоземно море и дођу код нас да би их ми „угостили“. Према резултатима истраживања једна ласта поједе до 850 мува и комараца дневно па се сматра за најбољи еколошки инсектицид, због тога гнезда обично прави на сеоском подручју и у близини објеката где се гаје домаће животиње.
„Овде је некада била штала, гајили смо краве, касније су ту биле коке, а сада се углавном складишти храна за животиње и алат за башту. Вероватно још из тог времена када су овде биле краве ласте су се ту настаниле и сваке године долазе, кажу да обично праве гнезда на дебелим гредама од објеката и где има доста мува. Ми се увек обрадујемо када их чујемо да цркућу и да су ту, некако су посебне а верује се и да доносе берићет домаћинству где се настане“, каже за ТопПрес Ђорђе Шећевић.
Љубитељи ових птица имају прилику и да освоје награду на такмичењу које се одржава седму годину за редом. Наиме, Друштво за заштиту и проучавање птица Србије награђује тоном кукуруза домаћинство са највише активних гнезда сеоских ласта, а насумичним извлачењем у категорији Срећно гнездо, може се освојити и ваучер за куповину садница воћа, без обзира на број гнезда. Такмичење, које ће трајати од 22. маја до 5. јуна, има за циљ да подржи сеоска домаћинстава која се баве пољопривредом, али и да подржи пријатељство људи и ових птица. „Ласте цвркућу на сав глас: наша гнезда изброји и награду освоји“, је слоган овогодишњег такмичења.
Сви који имају макар једно активно гнездо ласта могу се пријавити на такмичење онлајн путем пријавног формулара или позивом на бројеве телефона 021/304-49-25 и 011/400-25-61, радним данима у периоду од 09.00 до 17.00 часова. Коначни резултати такмичења биће објављени за викенд 17-18. јуна 2023. на сајту www.pticesrbije.rs, на друштвеним мрежама Друштва за заштиту и проучавање птица Србије и у средствима јавног информисања. Детаљна правила такмичења можете прочитати овде.
Иначе, ове птице имају и свој Дан, који се обележава 19. марта а обележавање је започело још у 18. веку.
ТопПрес